BAŞLIKLAR @satturkeycom

TRT, çok dilli uluslararası haber kanalı Euronews ile yaptığı ortaklıktan ayrılıyor.

Karar bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı
TRT, Ocak 2010'da Türkçe Euronews'un yayın hayatına başlaması amacıyla 27 Şubat 2009'da imzalanan ortaklık anlaşması ile Euronews'e yüzde 15.70 oranındaki payla ortak olmuş ve Euronews'in en büyük dördüncü hissedarı konumuna yükselmişti. Kanalın diğer ortakları ise France Televisions, RAI (italya) ve RTR (Rusya) idi.
TRT'nin o dönem yaptığı ortaklık Resmi Gazete'de yayımlanan 6 Nisan 2009 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe girmişti. TRT kararın ardından Euronews'in Denetim kurulu'na da katılmıştı.Bugünkü Resmi Gazete'de ise TRT'nin ortaklığının bittiğine ilişkin bir Bakanlar Kurulu kararı yayımlandı. Kararda, "TRT'nin uluslararası yayın kuruluşu Euronews'e ortak olmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı'nın yürürlükten kaldırılmasına karar verilmiştir" denildi.
(23.03.2017)

                 
 Türksat Network Search (Ağ Arama)    Türksat 4A, 42°E  12380 V  SR:27500 FEC 3/4

Ortadoğu ve Orta Asya'da Türksat 2A, 42°E 12423 H 30000 5/6

Şimşek aktivitelerini saptamak ve öngörmek daha da kolaylaştı.

 Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nin(NOAA’s) GOES-16 isimli yerleşik uydu üzerindeki yeni bir aletten gelen ilk görüntüleri, Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi Ulusal Meteoroloji Servisi uzmanlarına şimşek aktiviteleri ile ilgili olarak daha zengin bilgiler veriyor ve insanların tehlikeli havalara karşı uyarılması konusunda yardımcı oluyor.Sabit bir yörüngede yer alan ilk şimşek dedektörü; Şimşek Aktivitesini Görüntüleyen Sabit Uydu (GLM), daha önce hiç bulunamayan verileri tahmincilere iletiyor. Bu sabit uydu; Batı Yarıküre’de sürekli olan şimşek aktivitelerini arar, böylece tahminciler fırtınanın ne zaman oluşacağını, kuvvetleneceğini ve daha tehlikeli hale gelebileceğini bilirler. Şimşek aktivitelerinin hızlı artışı fırtınanın hızla güçlendiğinin bir işaretidir ve şiddetli hava koşulları üretebilir.

NASA, 19 Kasım 2016’da Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonundan EST saat 6.42’de GOES-R’yi başarıyla fırlattı ve yörüngeyi GOES-16 olarak yeniden adlandırdı. GOES-16 şimdi Dünya yüzeyinden yaklaşık olarak 22.300 mil yukarıda ekvatoral bir görünümden gezegeni gözlemliyor.
Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nin (NOAA) uyduları hayat kurtaran hava durumu tahminlerinin omurgasıdır. GOES-16, Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nden gelen Amerikan halkının güvenebileceği 40 yılı aşkın uydu gözlem mirasının üzerine inşa edecek ve genişletecektir.
(14.02.2017)

                 
Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Avrupa Birliği'nin Copernicus çevre izleme programı kapsamında 4. gözlem uydusunu uzaya fırlattı.

ESA'dan yapılan açıklamada Vega roketine bağlı "Sentinel 2B" gözlem uydusunun, TSİ 04:49'da Fransız Ginesi'ndeki Kourou Uzay Üssü'nden havalandığını bildirildi.
Uydunun 1,5 ton ağırlığında olduğu, taşıdığı büyük kamera sayesinde dünya yüzeyinde bütün kara parçalarının ve kıyı sularının fotografik ve kızılötesi haritalarını çıkaracağı belirtildi.
Sentinel 2B, hala yörüngede bulunan Sentinel 2A ile ESA'nın Dünya gözlem misyonunun tamamlayıcısı olacak. İki uydu, aynı yörünge üzerinde farklı konumlardan 180'er derecelik açıyla Dünya'yı görüntüleyecek ve her 5 günde bir yeryüzünün tam bir yüzey haritasını üretecek.
Uydular, kent planlamasından hava kirliliğine, ormanlık alanların ve buzulların durumuna kadar çok geniş alanda bilim adamlarına ve siyasilere bilgi sağlayacak.
ESA'nın Dünya Gözlem Programları Direktörü Josef Aschbacher, Sentinel-2 sınıfındaki iki uydunun, programın en kilit parçası olduğunu, uyduların 13 kanallı yüksek çözünürlük sensörüyle elde edeceği imajların yeryüzünün şimdiye kadarki en net ve anlaşılır görüntülerini sağlayacağını vurguladı.
Aschaber, "(Sentinel-2'lerin) programın 'kalbi' olduğunu söylemek, doğru bir tarif olur." diye konuştu.
Toplam altı sınıf uydudan oluşan Sentinel programı kapsamında şimdiye kadar Sentinel 1A, Sentinel 1B, Sentinel 2A ve Sentinel 3A uyduları uzaya fırlatılmıştı. Program kapsamında 1. ve 3. sınıfta dörder uydunun ve diğer dört sınıfta ise ikişer uydunun yörüngeye yerleştirilmesi planlanıyor.
(07.02.2017)
Aya yolculuk 2018’de başlıyor
Falcon roketleri zaten bir süredir çalışıyor. Dragon ise Uluslararası Uzay İstasyonu ve dünya arasında mekik dokuyan emektar bir uzay kapsülü haline geldi.
Ayın etrafında tur projesi, robot kargo uçuşlarından alçak yörünge fırlatışlarına doğru yeni bir adım olacak. Çok daha büyük bir roket olan Falcon Heavy, bu yaz açılışı yapacak gibi görünüyor.
Dragon'un mürettebat taşıyan versiyonu, yaşam desteği ekipmanlarıyla, 2017'nin sonunda ilk yolculuğunu yapacak.
İlk deneme yolculuğu, insansız gerçekleşecek. Uluslararası Uzay İstasyonu'na insanlı ilk uçuş ise 2018 baharında yapılacak.
Uzun vadede daha zorlu bir Ay misyonu için sistemleri uyarlamaya fazla vakit kalmayacak.
Dragon'un ek oksijen, su ve yakıt sağlayacak modüllere ihtiyacı olacak. Böylece uzay turistleri en az 6-7 gün sürecek yolculuklarında uçuş rotalarını sağlayabilecekler
(02.02.2017)
Uzay Ajansı Kuruluyor...
Türkiye Uzay Ajansı'nın kurulmasına yönelik kanun tasarısı meclise sunuldu.
Türkiye'nin uzay ve havacılık sektöründe ihtiyaç duyduğu kurumsal yapı için uzun zamandır gündemde olan Türkiye Uzay Ajansı'nın kurulmasına ilişkin kanun tasarısı TBMM'ye sunuldu.    
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanarak, Bakanlar Kurulu'ndan geçen "Türkiye Uzay Ajansı Kurulması ve Uzaya Yönelik Faaliyetlerin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı" yürürlük ve yürütme dahil 26 maddeden oluşuyor.
Ajans, ilgili kurum ve kuruluşlarla koordineli olarak Türkiye'nin uzay ve havacılık temel politikasını hazırlamakla görevli olacak.Uzay Ajansı ile uzay ve havacılık bilim ve teknolojilerinde dışa bağımlılığın azaltılması, uluslararası alanda rekabet gücünün artırılması, bilimsel ve teknolojik altyapının oluşturulması için araştırma, geliştirme çalışmalarının yapılması hedefleniyor
(27.02.2017)
Digiturk, beIN MEDIA GROUP ile Doğuş Medya Grubu arasında, Doğuş Grubu'nun sahibi olduğu kanalların satışına ilişkin görüşmeler yürütüldüğüne dair çıkan iddiaların gerçeği yansıtmadığını, bir anlaşma plânının bulunmadığını açıkladı. Konuya ilişkin Doğuş Grubu'ndan yapılan açıklamada da "Televizyon, radyo, internet ve dergicilik alanında yıllardır başarıyla sürdürdüğü dinamik yayıncılık anlayışı ve lider markalarıyla ülkemizin önemli değerlerinden olan Yayın Grubumuzun tamamına veya herhangi bir markasına ilişkin olarak iddia edildiği gibi beIN ile bir anlaşma bulunmamaktadır." denildi.(24.02.2017)


NASA'dan heyecan veren açıklama: 7 farklı gezegen bulundu,

NASA dün gece heyecanlandıran bir açıklama ile tüm Dünya'da gündemin ana konusu oldu. NASA'nın yeni keşfine göre 7 farklı gezegen daha bulundu ve bu gezegenlerin 3'ünde su olma ihtimali yüksek..
Bilim adamları, gezegenlerden üçünün su varlığını ve canlı yaşamını destekleyebilecek yapıda olduğunu ifade etti. Yaklaşık Jüpiter büyüklüğünde sönük bir yıldız olan TRAPPIST-1’in etrafında sıkı bir ağ oluşturan gezegenlerin karasal ve kayalık yapıda olduğu, canlı yaşamına olanak verip vermeyeceklerinin anlaşılması için atmosferlerinin daha detaylı incelenmesinin gerekeceği belirtildi.Trappist-1 sistemine bakıldığında boyutunun Güneş Sistemi'nde yer alan Jüpiter'le aynı olduğu dikkat çekiyor. Dünya'nın boyutlarına göre de yeni sistemdeki gezegenlerin büyüklükleri ya yüzde 25 daha küçük ya da yüzde 10 daha büyük bir yapıda. Gökbilimciler şimdi gezegenlerin atmosfere sahip olup olmadıklarına odaklanmış durumda. Bilim adamları Hubble teleskopu aracılığıyla havada metan gazı ve su arayacak.
(23.02.2017)

Falcon 9 roketi NASA'nın tarihi rampasından fırlatıldı
SpaceX'in Falcon 9 roketi, Kennedy Uzay Merkezi Kalkış Kompleksi 39'dan uzaya fırlatıldı.
Uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX'in Falcon 9 roketi, Kennedy Uzay Merkezi Kalkış Kompleksi 39'dan uzaya fırlatıldı.
Roket, Neil Armstrong ve arkadaşlarını 1969'da Ay'a taşıyan Saturn V roketinin fırlatıldığı ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) tarihi öneme sahip rampasından yollandı.
Tespit edilen arıza nedeniyle dün fırlatılmasına saniyeler kala kalkışı iptal edilen Falcon 9 roketi, bugün başarılı şekilde uzaya gönderildi.
Kargo görevi gören roketin taşıdığı Dragon uzay aracının, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) araştırma ekipmanları ve ikmal maddesi gibi yaklaşık 2,5 tonluk malzeme götürdüğü bildirildi.
SpaceX, 2014 yılında NASA'dan 20 yıllığına kiraladığı Kalkış Kompleksi 39 adlı fırlatma rampasından gelecek yıl uzaya astronot göndermeyi planlıyor.
(19.02.2017)
Hindistan tek roketle uzaya 104 uydu gönderdi
Hindistan Sriharikota uzay üssünden yörüngeye 104 nano uydu göndererek rekor kırdı. Uyduların hepsi 320 ton ağırlığındaki bir roketle gönderildi. Bu alandaki rekor 2014'te uzaya 37 uydu gönderen Rusya'ya aitti.Hindistan uzay araştırma kurumu ISRO, Sriharikota uzay üssünden yörüngeye 104 nano uydu göndererek rekor kırdı. Toplam 320 ton ağırlığındaki PSLV-C37 taşıyıcı roketi üsten başarılya fırlatıldı.
Tek roketle uzaya en fazla uydu gönderme rekoru 2014 yılında uzaya 37 uydu göndermeyi başaran Rusya'ya aitti. ISRO'nun uzaya uydu taşıma için düşük ücret talep etmesi başka ülkelerden ilgi görüyor.
Fırlatılan 104 uydudan 96'sı başka ülkelere ait.
Bu ülkeler arasında İsrail, ABD, Kazakistan, Hollanda, İsviçre ve Birleşik Arap Emirlikleri de bulunuyor.
(bbc)(15.02.2017)
Kanun hükmünde kararname (KHK) ile kapatılan radyo ve televizyonların lisans ve hakları, Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından 'ihya' edilecek.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlanan yeni KHK'nın 11. maddesinde, "Bakanlar Kurulu Kararıyla ülke genelinde ilan edilen olağanüstü hal kapsamında yürürlüğe konulan kanun hükmünde kararnameler gereğince kapatılan özel radyo ve televizyonların; 15 Temmuz 2016 tarihi itibarıyla sahip oldukları yayın lisansları, yayın hakları, frekans ve kanal kullanımı ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu nezdindeki benzeri izinleri Maliye Bakanlığının bu yöndeki talebi üzerine RTÜK tarafından ihya edilir" denildi.

Buna göre, 'ihya' edilen bu lisans ve haklar ile frekans, kanal kullanımı ve benzeri izinlerin Maliye Bakanlığınca veya TMSF tarafından kapatılan özel radyo ve televizyonlara ait diğer varlıklarla birlikte ya da ayrı ayrı satılması durumunda bunların yeni alıcıları adına devri ve tescili işlemleri TMSF'nin bildirimi üzerine, başkaca bir işleme gerek kalmaksızın en fazla bir ay içinde tamamlanacak.
(sputniknews)(10.02.2017)
Japonya'nın uzay temizleme misyonu hüsrana uğradı
Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), uzaydaki hurda enkazını temizlemek amacıyla geliştirdiği projenin uzayda test aşamasında başarısız olduğunu açıkladı.
Kyodo ajansının haberine göre, JAXA teknolojiyi test etmek üzere uzay gönderilen "Kounotori6" adlı uzay aracının hurda toplama görevini icra etmede başarısız olduğunu ancak Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) zorunlu ikmal malzemelerini ulaştırdığını duyurdu.Araçta bulunan ve uzaydaki hurda parçalarını elektromanyetik güçle kendine çekip beraberinde sürükleyerek, dünyaya taşıması için tasarlanan 700 metre uzunluğundaki metal köstek aparat yaşanan arıza nedeniyle araçtan çıkarılamadı. Arızaya müdahale eden teknisyenler de aksaklığı gidermeyi başaramadı."Kounotori6" dün sabah saatlerinde atmosfere girmesinin ardından, yanarak yok oldu.JAXA iki hafta önce de SS-520-4 roketini yörüngeye oturtmakta başarılı olamamıştı.
Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) tahminlerine göre dünyanın alçak yörüngesinde çeşitli uydu ve uzay araçlarından arta kalan, bir santimden büyük 500 bin metal enkaz parçası bulunuyor. Bunlar yörüngede bulunan yaklaşık 780 uydu ve UUİ için tehlike arz ediyor. 
(Y.Asya)(08.02.2017)
TURKSAT  Türkiye Varlık Fonuna devredildi. Varlık Fonuna aktarılan diğer kuruluşlar şunlar: Ziraat Bankası,Halk Bankası, BOTAŞ, TPAO, PTT, Borsa İstanbul Anonim Şirketi, Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme Anonim Şirketi, Eti Maden ve Çaykur, THY,Savunma Fonuna ait 3 Milyar TL. En az 5 kişiden oluşan Türkiye Varlık Fonu, yönetim kurulu, başkan ve üyeleri ile genel müdürü Başbakan tarafından atanıyor ve atanacak yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile genel müdürün ekonomi, finans, hukuk, maliye ve bankacılık alanlarından en az birinde, 5 yıldan az olmamak üzere tecrübe sahibi olması şartı aranıyor.Ticaret sicil Gazetesi'nda yayınlanan Başbakanlık'tan yapılan atamalara göre, yönetim kurulu başkanının Mehmet Bostan olduğu fonun üyeleri şöyle:-Yiğit Bulut-Kerem Alkin-Himmet Karadağ-Oral Erdoğan(06.02.2017)
‘Faturası ağır olabilirdi’: Bir asteroid Dünya’yı teğet geçmeden saatler önce tespit edilebildi
Bir asteroid, Dünya’nın yanından geçmeden saatler önce tespit edilebildi. Asteroidin bir yerleşim yerine isabet etmesinin felakete yol açabileceği belirtiliyor.
2017 BH30 isimli 6 ile 7 metre büyüklüğünde olan asteroid Dünya’nın yanından geçmeden saatler önce tespit edilebildi.
Asteroid gezegenimiz ve Ay’ın arasından geçerek uzay boşluğundaki yoluna devam etti ancak, Dünya’nın yanından geçmeden saatler önce keşfedilebildi.NTV’deki habere göre uzayın büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda 2017 BH30’un Dünya’ya yakınlığı ‘oldukça tehlikeli’.2017 BH30’in büyüklüğü Dünya’daki yaşama son veremeyecek kadar düşük olsa da asteroidin bir yerleşim yerine isabet etmesinin faturası çok ağır olabilirdi.
NASA uyarıyor
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi, NASA’ya göre, bir asteroid çarpması durumunda geleceğimiz hiç de parlak değil.
NASA, Dünya’nın göktaşı çarpmasına karşı hazır olmadığı uyarısında bulunuyor, öyle ki sürpriz bir asteroide müdahale edecek sürenin olmayabileceğine dikkat çekiliyor.
(04.02.2017)
Dünya hiç bu kadar net gözükmemişti..
NASA'nın yeni nesil Dünya gözlem uydusu ilk fotoğraflarını gönderdi.
Bugüne kadarki en yüksek çözünürlüklü Dünya fotoğrafları, GOES-16 Dünya gözlem projesi kapsamında çekildi.
Karelerden birisinde batı yarıküre gözüküyor. GOES-16 projesi kapsamında dört uydu daha Dünya'nın yörüngesine gönderilecek.
GOES-16 projesi kapsamında, Dünya'daki hava olayları detaylı bir şekilde inceleniyor ve küresel hava koşullarına dair tarihsel veri seti toplanıyor.
GOES-16 uydusunun 16 spektral kanalı, meteorologların kasırga oluşumlarını daha erken tespit etmesine yardımcı olacak.
Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar sayesinde yükselen toz katmanı ile bulutlar da ayırt edilcek.
NASA'nın GOES-16 projesiyle ilgili detaylı bilgi için tıklayın.
(27.1.2017)
 
KHK kapsamında kapatılan TV kanallar ; on4 Tv ismiyle yayın yapan Sivas Dijital Yayıncılık Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye ait kanal ile, Kanal 12 ismiyle yayın yapan Azermedia 12 Radyo Televizyon Yayıncılık A.Ş.'ye ait televizyon kanal. on4 TV kamuoyunda ‘Caferilerin kanalı’ olarak biliniyordu. Kanalda Caferi cemaatine ait konular işleniyordu. on4 TV’nin web sitesinin de erişime engellendiği gözlendi.
Kapatma Gerekçesi ;KHK’da; söz konusu kanalların “terör örgütlerine destek vermek veya milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğu için” kapatıldığı vurgulandı.Kapatılan özel televizyonlara ait olan taşınırlar ile her türlü mal varlığı, alacak ve haklar, belge ve evrak bedelsiz olarak Hazine'ye devredildi
(sözcü)(25.1.2017)
NASA binlerce dünyaya bedel bir asteroidin peşinde
Media player dışında. 'Enter' tuşuna basarak geri dönün veya 'tab' tuşuna basarak devam edin.
ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), değeri katrilyonlarca dolar olan bir asteroidi 2023 yılında ziyaret etmeyi hedefliyor. Asteroidin değerinin yaklaşık 10 bin katrilyon dolar olabileceği hesaplanıyor ve bu haliyle dünya ekonomisinin toplam büyüklüğünün yaklaşık 137 bin katına denk geliyor.
Çok eski ve ölü bir gezegenin çekirdeği olduğu sanılan Psyche adlı asteroidi bu kadar değerli kılan şey ise neredeyse tamamen değerli bir metal alaşımdan oluşuyor olması.Mars ve Jüpiter arasındaki geniş asteroit kuşağında bulunan Psyche'nin Güneş Sistemi içerisinde bir benzeri bulunmuyor.Psyche'nin yüzde 90 demir - nikel karışımı, yüzde 10'unun ise silika olduğu tahmin ediliyor.
Psyche projesinin başındaki Arizona Üniversitesi Uzay Araştırmaları Enstitüsü'nden Lindy Elkins-Tanton, 200 kilometre çapındaki metal asteroidin değerinin yaklaşık 10 bin katrilyon dolar olabilieceği düşünüyor.Tüm dünya ekonomisinin büyüklüğü ise 73 trilyon dolar.
(20.1.2017)
Falcon 9 uzaya uydu taşıdı
Amerikan uzaycılık şirketi SpaceX, insansız Falcon 9 roketini başarılı bir şekilde uzaya fırlattı. Roket 10 iletişim uydusunu yörüngeye yerleştirdi."Falcon 9" roketi California eyaletindeki Vandenberg hava üssünden uzaya fırlatıldı.Roketin ilk bölmesi kalkıştan kısa süre sonra ayrılarak Pasifik Okyanusu üzerinde bulunan bir platforma iniş yaptı.
İkinci bölme ise bir saatlik yolculuğun sonunda uyduları yerden 620 kilometre yükseklikteki yörüngeye başarıyla yerleştirdi.Şirketin sahibi Elon Musk Twitter hesabından misyonun yolunda gittiğini ve tüm uyduların yörüngeye yerleştirildiğini duyurdu.Amerikan Iridium şirketinin siparişi üzerine gerçekleştirilen misyonun ilk aşaması 10 uydunun uzaya taşınmasıydı. Önümüzdeki aylarda SpaceX şirketi, dünya çapında iletişim ağını iyileştirme amacıyla 70 uyduyu daha uzaya taşıyacak.Şirketin eylül ayında Florida Cape Canaveral uzay merkezinden fırlattığı Falcon 9 roketi fırlatma sırasında infilak etmişti. Roket Facebook'un Afrika'da internet erişimi amacıyla kullanmak istediği bir uyduyu uzaya taşıyacaktı.
2015 yılının haziran ayında da SpaceX'in Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) gönderdiği bir roket ise kalkıştan kısa süre sonra düşmüştü.SpaceX devletlerin uzay programlarına alternatif daha ucuz bir alternatif sunmayı amaçlıyor. Şirket şimdiye kadar NASA'nın görev siparişiyle Uluslararası Uzay İstasyonu'na ikmal malzemesi götürmeyi başardı.
SpaceX'in programının temelinde taşıyıcı roketlerin uzaydaki misyonlarından sonra Dünya'ya dönmeleri ve birden fazla kez kullanılabilmeleri hedefi yatıyor. Şirketin sahibi Elon Musk bu gelecekte astronotları da ISS'e taşımayı planlıyor.(DW)
(15.1.2017)
Norveç, ulusal analog radyo yayınlarını sonlandırıyor.
Norveç, ulusal analog radyo sinyallerini sonlandırarak tüm dünyada sadece dijital radyo yayını yapan ilk ülke oldu.Norveç 1995 yılından bu yana hem FM radyo hem de dijital radyo (DAB) yayınları yapıyordu.
Norveç kültür bakanı yaptığı açıklamalarda FM radyo yayınlarının fiyatları nedeniyle mantıksız seçeneklere dönüştüklerini belirtti.Dijital radyo yayınlarının FM radyo yayınlarına oranla 8’de 1 oranında daha uygun olduğunu belirten bakan, dijital radyo yayınlarının ses kalitelerinin daha iyi olduğunu da sözlerine ekledi.
FM radyoların 5 ulusal kanala sahip olmasına karşın dijital radyo yayınlarının 20 ulusal kanala sahip olduğunu hatırlatan
Kültür bakanı, istenildiği takdirde yerel radyo istasyonlarının analog sinyallerle yayın yapabileceğini de belirtti.
Dijital radyo yayınları FM radyolara oranla çok daha kaliteli olsa da Norveç halkı bu kararın arkasında değil.
Almanya, 2015 yılında FM radyo yayınlarını kapatmaya planlıyordu fakat bu bu plan politikacıların baskısı nedeniyle hayata geçirilemedi. Ayrıca Britanya, Danimarka ve İsviçre‘nin de FM radyo yayınlarını sonlandırmak adına çalışmalar yaptığını belirtelim.
(12.1.2017)
Lig TV'nin adı değişiyor!

2015 yılında beIN Media Group tarafından satın alınan ve Ağustos 2016'dan bu yana yeni sahiplerince yönetilen Digiturk platformunun en gözde kanal Lig TV'nin ismi tarih oluyor.
13 Ocak'tan itibaren Lig TV, Lig TV 2, Lig TV 3 ve Lig TV 4 kanallarının ismi beIN Sports, beIN Sports 2, beIN Sports 3 ve beIN Sports 4 olarak değişecek.
Süper Lig'in yanı sıra Premier Lig, La Liga, Ligue 1 ve Serie A'nın da yayın haklarına sahip olan kanallar, Lig TV ismiyle son yayınlarını Perşembe günü gerçekleştirecekler.
10.1.2017)

GÖKTÜRK-1 Uydusu'na yönelik çalışmalarda görev alan Türk mühendisleri, uzay teknolojileri alanında bir dizi buluş gerçekleştirdi.Türk Silahlı Kuvvetlerinin hedef istihbaratına yönelik ihtiyacını karşılamak amacıyla fırlatılan GÖKTÜRK-1 Uydusu'na yönelik çalışmalarda görev alan Türk mühendisleri, uzay teknolojileri alanında bir dizi buluş gerçekleştirdi.Son olarak GÖKTÜRK-1 Projesi kapsamında, elektro-optik keşif ve gözlem uydusu, sabit/mobil yer istasyonlarının tedarikleri, mühendislik faaliyetlerine doğrudan katılım, endüstriyel katılım ve Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezi kurulum faaliyetleri yürütüldü.
Son olarak GÖKTÜRK-1 Projesi kapsamında, elektro-optik keşif ve gözlem uydusu, sabit/mobil yer istasyonlarının tedarikleri, mühendislik faaliyetlerine doğrudan katılım, endüstriyel katılım ve Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezi kurulum faaliyetleri yürütüldü.TUSAŞ, Ağustos 2010’da Thales Alenia Space’e gönderdiği 15 kişilik doğrudan katılım ekibiyle GÖKTÜRK-1 Projesine adım attı. İlk giden ekip ağırlıklı olarak sistem mühendisliği, uzay kesimi tasarım ve uydu montaj, entegrasyon ve test sistemleri tasarım ekibinden oluştu. Bu ekibe zamanla proje yönetimi, ürün teminatı, malzeme-proses, üretim, kalite, yazılım, aviyonik, kuşam (harness), uydu MET (montaj-entegrasyon-test), bölümlerinden mühendis ve teknisyen 62 personel Thales Alenia Space için toplam 42 iş paketine dahil oldu.
(07.1.2017)
Uzaydan gelen 'gizemli sinyal'lerin kaynağı tespit edildi
Bilim insanları uzay ile ilgili bir gizemi daha açıklığa kavuşturdu. 
Geçtiğimiz yılın son günlerinde Samanyolu Galaksisi'nin dışından kuvvetli sinyaller tespit edilmiş, bu sinyaller bilim çevrelerinde büyük bir tartışmanın da fitilini ateşlemişti
Söz konusu sinyallerin kaynağı olan kozmik adres ilk kez tespit edildi.
Gizemli sinyallerin 3 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir cüce galaksiden geldiği tespit edildi. 
Nature'da yayınlanan makaleye göre, söz konusu cüce galaksi, Samanyolu'nun sadece yüzde 1'i büyüklüğünde. 
Bu sinyallerin kaynağı ilk defa saptanmış olsa da bilim dünyası bu sinyallere neyin neden olduğu sorusunun cevabını hala veremiyor.Her ne kadar komplo teorisyenleri bunların uzaylılardan gelen mesajlar olduğunu iddia etse de bu konuyla ilgili henüz kesin bir bulgu yok.Aralık ayının son günlerinde uzayın derinliklerindeki güneş benzeri bir yıldızdan gelen 6 yeni radyo sinyali, bilim dünyasının gündemine oturmuştu.Geçtiğimiz aylarda ise aynı noktadan 10 sinyal tespit edilmişti.
(05.1.2017)
TÜRKSAT, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından "İletişim Hizmetleri" alanında birincilik ödülüne layık görüldü.Kendi uyduları ve diğer uydular üzerinden her türlü haberleşmeyi gerçekleştiren, bu alanda dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri olan ve Avrupa’dan Asya’ya uzanan geniş bir coğrafyada uydular üzerinden ses, veri, internet, TV ve radyo yayıncılık hizmetleri sağlayan TÜRKSAT, özellikle televizyon kanallarının yayınını durdurmayı amaçlayan darbecilerin 15 Temmuz'daki ilk hedeflerinden biri olmuş ve darbeye direnen 2 çalışanı şehit düşmüştü.

"Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı" ödül töreninde, "İletişim Hizmetleri" birincilik ödülünü Başbakan'ın elinden aldı.TÜRKSAT, 5A ve 5B bir de 6A milli uydumuzla mevcut kapasitemizi 2020'li yıllarda şu ankinin 2 katına çıkartmayı planlıyor. (30.12.2016)

Çin, 'TanSat' karbon emisyonu izleme uydusu fırlattı
Çin, atmosferdeki karbondioksit dağılımı ve yoğunluğunu belirlemek için TanSat adlı karbon emisyonu izleme uydusu fırlattı.
Çin'in Şinhua ajansının haberine göre, uydu, ülkenin kuzeybatısında bulunan Gansu eyaletinde Ciuçien Uydu Fırlatma Merkezinden Long March (Uzun Yürüyüş) 2D roketiyle başarıyla yörüngeye gönderildi.
Dünya'ya yaklaşık 700 kilometre uzaklıkta yörüngeye konumlanacak uydunun üç yıl görev yapması planlanıyor. Uydu dünya çapında karbon emisyonu bilgisi toplayacak.
TanSat, Çin'de iklim değişikliğinin etkilerinin araştırılması ve meteoroloji tahmin kabiliyetlerinin arttırılması için de kullanılacak.
(23.12.2016)
TRT COCUK HD Turksat  42 °E 11054 V 30 000 yayina basladı.(E.Dinler)(22.12.2016)
NASA , sualtı ekosistemi ve CO2 döngüsü için hayati olan planktonları gözlemek için uydudan kutuplara lazer atışı yapıyor.Lazer deneyi, son zamanlarda küçük çevresel değişikliklerin bile döngüleri büyük oranda etkileyebileceğini buldu. Çünkü küçük fitoplankton, kıyı ve okyanus ekosisteminin kırılgan gıda ağının taban seviyesini temsil ediyor.Deniz planktonların öldüğünde dünyada tüm yaşamın sona ereceğini tahmin ediliyor..(22.12.2016)
Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Mars araştırma projesi için üye ülkelerden 1 milyar 400 milyon Euro kaynak buldu.
ESA Genel Direktörü Jan Woerner, Aralık ayı başında İsviçre’nin Lucerne kentinde düzenlenen zirve sırasında yaptığı basın toplantısında, ExoMars projesi için 22 üye ülkeden 1 milyar 400 milyon Euro kaynak bulunduğunu söyledi.
Rusya Uzay Ajansı (Roscosmos) ile ESA tarafından hazırlanan proje kapsamında, ExoMars isimli uzay aracı Mars’a fırlatılmış, ancak araç, 19 Ekim’de başarısız bir inişle Mars yüzeyine çakılmıştı.
ExoMars’ın asıl hedefi ise 2020 için planlanan fırlatmaya ilişkin bilgi temin etmek. ExoMars, ayrıca Mars yüzeyinde delik açarak ve kazı yaparak çeşitli jeokimya araştırmaları yürütecek.
Uzmanlar, Schiaparelli isimli uzay modülünden paraşütle Mars yüzeyine iniş yapması gereken ExoMars’ın navigasyon sistemindeki sorundan dolayı yüzeye olan yakınlığını yanlış hesapladığını ve paraşütünü geç açarak yüzeye çakıldığını dile getirmişti.ESA ve Roscosmos, 2020’deki ikinci ExoMars projesi için ortaklığa devam edeceklerini ve yeni bir fırlatış üzerine çalıştıklarını bildirmişti.Öte yandan Avrupa Uzay Ajansı ESA ve Rus Uzay Ajansı Roscosmos’un ortak Mars gözlem projesi ExoMars kapsamında uzaya gönderilen The Trace Gas Orbiter (TGO) uydusu, gezegenin ilk yüzey fotoğraflarını göndermeyi başardı.ESA’dan yapılan açıklamaya göre, 19 Ekim’de Mars’a varan uydu, geçen sürede gezegenin 230 – 310 kilometre yükseklikteki eliptik yörüngesine yerleşti ve 98 bin kilometrelik bu yörüngede iki tur attı.
Yıl boyunca yörüngesini dairevi hale getirmeye çalışacak TGO’nun 20 – 28 Kasım arasındaki yörünge turlarında uydunun bilimsel araştırma sistemleri test edildi.TGO’nun gelişmiş yüzey görüntüleme sistemi CaSIS, uydunun Mars’a yakın geçişlerinde ilk başarılı görüntüleri yakalamayı başardı.CaSIS, Mars’ın ekvator bölgesi yakınlarında, Arsia Mons volkanlarının eteğinde yer alan Arsia Chasmata yarığının 25 kilometrelik yüzey kesitini 250 kilometre uzaktan görüntüledi.
(13.12.2016)
Rusya Uzay Ajansı Roscosmos uzaya gönderdikleri son kargo kapsülünün kaybolduğunu doğruladı.
Geçtiğimiz Perşembe günü Kazakistan’ın Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılan The Progress MS-04 kargo mekiği, uzaya gönderildikten 9 dakika sonra yörüngeye oturduğu açıklanmıştı. Ancak Rus yetkililer daha sonra yaptıkları açıklamada fırlatma esnasında bir sorun yaşandığını ve büyük ihtimalle de söz konusu kapsülün atmosferde yandığını belirtti.
Söz konusu kargo uzay mekiği, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli altı personel için su, yiyecek ve diğer gerekli malzemeleri taşıyordu. NASA yetkilileri stoktaki gıda ürünlerinin söz konusu kozmonotlara uzun bir süre daha yeteceğini belirtti.Soyuz modülü yeryüzünden 400 kilometre uzaklıkta, saatte 28 bin kilometre hızla hareket eden uluslararası uzay istasyonuna kenetlenecekti.
(13.12.2016)
NASA, yakıtsız çalışan motor icat etti
NASA, imkânsız olarak değerlendirilen yakıtsız motor sistemi üzerine gerçekleştirdiği çalışmalarda başarıya ulaştı. Bilim kurgu filmlerinin vazgeçilmezi Uzay Yolu’ndaki Atılgan’ın motoru icat edildi dedirten gelişme, şimdilik açıklanmıyor.
News Science’ın haberine göre, NASA’nın uzun yıllardır üzerinde çalıştığı yakıtsız motorun çalıştığı belirtiliyor. Henüz nasıl çalıştığı ve yapım aşaması ile ilgili NASA’nın hiçbir bilgiyi paylaşmadığı yakıtsız motor, uzay araştırmaları için önemli avantajlar sağlayacak. Hatta insanları Mars’a götürebilecek.
Dwight D. Eisenhower’ın kurucusu olduğu uzay araştırma şirketi NASA, uzun yıllardır “imkansız” denilen EmDrive “Yakıtsız Motor” üzerinde çalışmalar yürütüyordu. Son zamanlarda yapılan yeni denemelerin ve haberlerin sonucunda; bu motorun çalıştığı öğrenildi, ancak nasıl çalıştığına veya yapıldığına dair herhangi bir bilgi bulunmuyor.
Yakıtsız elektrik üreticisi
Mikrodalga veya kuantum boşluğu plazma iticileri olarak da açıklanan sistemin, yakıt kullanmadan elektrik üretebildiği söyleniyor. Yakıtsız motorun bu başarısı ile hem “uzay araçlarının boyutları” hem de “maliyetlerinin” düşeceğini belirten NASA, bu motorlar hakkında daha fazla bilgi paylaşmadı.
NASA, sistemin enerjisini güneş panellerinden alarak yakıt maliyetinin “sıfıra” ineceğini, yörüngede yer alan uyduların maliyetlerinin de yüksek oranda azalabileceği belirtiliyor. Elde edilen 30–50 mikro Newton’luk kuvvetin, çalışmaların devam edebilmesi için yeterli seviyede olduğu söyleniyor. Maliyetlerin azalmasıyla; güneş panelleri, iticilerin ihtiyaç duyacağı elektriği üretecek ve her ne kadar düşük bir itiş yaratacak olsa da uzun vadede oldukça karlı olacağı hesaplanıyor. Bu sistemle Mars’a 12 hafta içerisinde gidilebileceği vaat ediliyor.
(08.12.2016)
GÖKTÜRK-1 uydusu, Fransız Guyanası'ndan Uzay'a fırlatıldı.

Fırlatmanın ardından 68. dakikada uydudan beklenen ilk sinyal de alındı.
Yaklaşık 90 dakikada dünya çevresinde bir tur atacak uydunun yılda 60 binden fazla görüntü çekmesi öngörülüyor.
Uydu, Türkiye üzerinden her geçişinde dünyanın çeşitli bölgelerinden aldığı fotoğraf ve görüntüleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Uydu Yer İstasyonu’na aktaracak.
GÖKTÜRK-1, dünyadaki benzerlerine göre oldukça yüksek çözünürlükte görüntüler aktaracak.
Uydu, kamu kurum ve kuruluşları için çevre ve yapılaşmanın izlenmesi, tarımsal rekolte tespiti, belediyecilik uygulamaları, sınır kontrolü, kadastro faaliyetleri gibi birçok alanda uzaktan algılama görevleri yapılabilecek.
(05.12.2016)
Göktürk-1 yola çıkıyor
Uydu, Bugün  Türkiye saatiyle 16.51'de fırlatılacak. İzlemek için..
(05.12.2016)
Göktürk-1 yola çıkıyor
Uydu, 5 Aralık'ta Türkiye saatiyle 16.51'de fırlatılacak
Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) hedef istihbaratına yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak Göktürk-1 uydusu, 5 Aralık'ta Türkiye saatiyle 16.51'de fırlatılacak.
Uydunun montaj ve entegrasyon faaliyetleri, proje yüklenicisi olan Telespazio (İtalya) -Thales Alenia Space (Fransa) tarafından Fransa'nın Cannes şehrinde bulunan tesislerinde gerçekleştirildi.
Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) Akıncı yerleşkesinde yer alan, Türkiye’nin ilk Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezinde çevresel testleri yapılan uydu, yörüngesine fırlatılmak üzere Fransız Guyanası’nda bulunan Koruou Fırlatma Merkezine gönderildi.
Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı ev sahipliğinde TUSAŞ Akıncı tesislerinde düzenlenecek törende fırlatma anı canlı izlenebilecek.
Alçak irtifa dünya yörüngesine oturacak olan uydu, fırlatmanın ardından 57. dakikada roketten ayrılacak, 59. dakikada güneş panellerini açacak. Uydudan ilk sinyal, fırlatmanın ardından 68. dakikada alınacak.
Yaklaşık 90 dakikada dünya çevresinde bir tur atacak uydunun, yılda 60 binden fazla görüntü çekmesi öngörülüyor.
Uydu, Türkiye üzerinden her geçişinde dünyanın çeşitli bölgelerinden aldığı fotoğraf ve görüntüleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Uydu Yer İstasyonuna aktaracak.
Dünyadaki benzerlerine göre oldukça yüksek çözünürlükte görüntüler aktaracak uydu, kamu kurum ve kuruluşları için çevre ve yapılaşmanın izlenmesi, tarımsal rekolte tespiti, belediyecilik uygulamaları, sınır kontrolü, kadastro faaliyetleri gibi birçok alanda uzaktan algılama görevleri yapılabilecek.
(t24)(03.12.2016)
TRT4K   yeni frekansta yayında.Turksat  42 °E 10.980 V DVB-s2/8PSK SR:12500 FEC 3/4 HEVC Dolby Digital+ ((e.dinler)(03.12.2016)
Onyıllardır uzay araştırmaları kapsamında yürütülen çalışmalar, Dünya'nın yörüngesinde binlerce çöpün dönüp durtmasına neden oldu.Kısa video içim  tıklayın(28.11.2016)
Avrupalıların Mars robotu neden düştü?
Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Rus Uzay Ajansı Roscosmos’un ortak projesi olan ExoMars kapsamında Mars’a indirilecek iki araçtan ilki olan Schiaparelli, yedi aylık yolculuğun ardından 19 Ekim’de inişe geçmiş ancak araçtan bir daha haber alınamamıştı. Günlerce Mars yüzeyinde kaybettikleri araçlarını arayan Avrupalılara kötü haberi ise NASA vermişti. Sonraki denemeler için tedbir olması açısından, Schiaparelli’nin düşüş sebebi merak ediliyordu.
Araştırmalar sonucunda ESA’nın elde ettiği verilere göre, bilgisayar yüksekliği hesaplarken bir saniyelik bir gecikme söz konusu oldu. Bu sebepten iniş roketleri bir saniye geç çalıştı. İlk bulunan sebep bu bir saniyelik gecikme olsa da, Avrupa Uzay Ajansı’nın derinlemesine araştırmayı sürdüreceği söyleniyor.Daha önce de 2003’te Beagle-2 adlı aracını Mars’a indirmeye çalışan ESA, yine benzer biçimde yüzeye çakılma sorunuyla karşılaşmıştı.
(27.11.2016) 
Türbülansı azaltacak uydu 2017'de faaliyete geçiyor
Pilotları türbülans konusunda önceden uyaracak uydu fırlatıldı. Pilotlar uydunun verilerinden önümüzdeki yıl faydalanmaya başlayacak.
ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), pilotları türbülans konusunda önceden uyaracak yeni bir uydunun fırlatıldığını duyurdu. Açıklamaya göre daha hızlı türbülans alarmı vermesi beklenen uydu, bulut dalgalarının daha net görüntülerini yayınlayacak.
NOAA’dan yapılan açıklamada, GOES-R (Sabit Harekât Çevre Uydusu) adlı uydunun, kasırga, hortum, sel, volkanik kül bulutu, yangın, gök gürültülü sağanak ve güneş patlamasını daha hızlı tespit ettiği, dünyanın en gelişmiş hava durumu uydusu olarak nitelendirildiği belirtildi. Cumartesi günü fırlatılan uydunun, iki haftada 35 bin 900 kilometrede yörüngeye oturması ve bir yılda faaliyete geçmesi planlanıyor.NOAA’ya göre bir milyon dolar değerindeki uydu, gökyüzünü daha önceki versiyonlarına göre beş kat daha hızlı tarıyor ve görsel çözünürlüğü dört kat daha iyi. Uydunun, her 15 dakikada bir kuzey yarımkürenin, her 5 dakikada bir de Amerika kıtasının tam görselini sağlaması hedefleniyor. Ayrıca özel fırtına bölgeleri her 30 saniyede bir güncellenecek.Havayolları yetkilileri ve pilotlar, 2017’nin ikinci yarısında faaliyete geçecek uydudan faydalanabilecek. (REUTERS)
(24.11.2016) 
Süper Lig yayın ihalesini Digitürk kazandı
Türkiye Futbol Federasyonu tarafından açılan ve önümüzdeki 5 sezonu kapsayan (2017-2018, 2018-2019, 2019-2020, 2020-2021 ve 2021-2022 futbol sezonları) TFF Süper Lig ve TFF 1. Lig müsabakalarının medya hakları ihalesi 10 dakikada sona erdi. Yayın haklarını yıllık 500 milyon dolar + KDV karşılığında karşılığında Digiturk aldı.

A Paketi: Süper Lig maçlarının tamamını canlı olarak yayınlamak ve yayınları uluslararası kuruluşlara pazarlama hakkına sahip olmak.
B Paketi: TFF 1. Lig’in yayın ve isim hakkını kapsıyor. Süper Lig’deki 9 maçın geniş özeti de paketin içinde.
C Paketi: Görüntülerin cep telefonu ve internet gibi mobil yayın hakları.
D Paketi: A, B ve C paketlerindeki tüm yayın haklarını içinde barındırıyor.

İşte Avrupa’da yayın gelirleri:

İngiltere 2.4 milyar euro ,İspanya 983 milyon euro,İtalya 943 milyon euro,Fransa 726 milyon euro,Almanya 628 milyon euro (22.11.2016) 

Elon Musk'tan(SpaceX’in kurucusu ve Tesla Motors ile PayPal’ın kurucu ortağı , SpaceX’te CEO ve baş tasarımcı; Tesla Motors’da başkan, CEO ve ürün mimarı) tüm dünyaya yüksek hızda internet bağlantısı getirecek çılgın proje ;
Sıra dışı ve yenilikçi girişimleriyle dikkatleri çeken Elon Musk, dünya yörüngesine 4 bin uydu yerleştirerek yüksek hızda küresel internet bağlantısı sağlayacak projesi için ilk başvuruyu yaptı.
Tesla ve SpaceX'in yanı sıra SolarCity'nin de kurucusu olan Elon Musk, sınır tanımayan projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Daha önce tamamen güneş hücrelerinden oluşan çatı fikriyle karşımıza çıkan genç girişimci, son olarak süper hızlı yeni nesil ulaşım aracı Hyperloop One için çalışmaları hızlandırmıştı.
Google PhotoScan ile eski fotoğraflarınızı saniyeler içerisinde dijital ortama aktarın Bu kez tüm dünyaya kesintisiz ve hızlı internet bağlantısı sunmak için düğmeye basan Elon Musk, yine çılgın bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. SpaceX’in altyapısını ve imkanlarını kullanarak dünya yörüngesine güneş enerjisiyle çalışacak 4.425 adet uydu yerleştirecek olan Musk, gerekli izinler için hazırlanan dosya ile ABD Federal İletişim Komisyonu’na (FCC) başvurdu.1.060 km çapında bir alana geniş bant internet bağlantısı sunmayı hedefleyen projenin ne amaçla kullanılacağı şimdilik bilinmiyor ancak Tesla için yatırım niteliği taşıdığı aşikar. Elon Musk ilk olarak 2015 yılında dile getirdiği küresel internet fikri için 10 milyar dolar bütçeye ve 5 yıl süreye ihtiyaç olduğunu açıklamış, Google'dan ise 1 milyar dolar yatırım almıştı. İlk etapta 800 uydunun kurulacağı belirtiliyor ancak çalışmaların ne zaman başlayacağı konusunda henüz net bir bilgi yok.
(20.11.2016) 
James Webb Uzay Teleskobu görücüye çıktı
Dünyanın en büyük ve gelişmiş uzay teleskobu yaklaşık 20 yıl süren yapım çalışmalarının arıdından görücüye çıktı.James Webb Uzay Teleskobu, 26 yaşındaki Hubble teleskobundan çok daha uzakları görebilecek.
Teleskop bir yandan bilim insanlarına uzayın oluşumu hakkında yeni bilgiler sunarken, öte yandan başka gezegenlerdeki yaşam izlerini aramaya da fırsat tanıyacak.
John C. Mather, NASA astrofizyoloğu: “James Webb Teleskobu 20 yıllık yenilikçi çalışmanın ürünü. Astronomi alanında tamamen yeni bir alan açıyoruz. Daha önce göremediğimiz şeyleri göreceğiz çünkü bu teleskop, muhteşem Hubble teleskobundan bile daha güçlü.” Uzayın genişleme ivmesi gibi önemli bulgular Hubble Teleskobu sayesinde ortaya çıkarılmıştı. James Webb teleskobu ise Bing Bang’den bu yana 13.5 milyar yıllık uzay tarihini inceleyecek.
John C. Mather, NASA astrofizyoloğu: “Big Bang’den buraya nasıl geldiğimizi öğrenmek istiyoruz. Ve umarım hiç kimsenin orada olduğunu bilmediği şeyler buluruz. Uzayın ilk zamanlarında olan, galaksilerden önce gelen… Kara deliklerin nasıl oluştuğu gibi… Kara deliklerin nereden geldiğini bilmiyoruz. Yani bu bilimadamları için çok geniş bir konu… Yakın zamanda gezegenlerle ilgili birçok sürpriz bilgi edindik, daha da fazla fazlasını öğreneceğimizi düşünüyorum.”
James Webb Uzay Teleskobu, NASA, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı’nın ortak çalışmasının bir ürünü.
Teleskop, uzaya gönderilmeden önce, roket atışına dayanıp dayanamayacağını görmek adına bir dizi ses ve titreşim testinden geçirilecek.James Webb Uzay Teleskobu’nun 2018 yılında uzaya fırlatılması hedefleniyor
(19.11.2016)
Soyuz'un yeni uzay yolculuğu başladı
Soyuz modülü yeryüzünden 400 kilometre uzaklıkta, saatte 28 bin kilometre hızla hareket eden uluslararası uzay istasyonuna kenetlenecek.
Rus kozmonot Oleg Novitsky ile Fransız Thomas Pesquet ve NASA'nın en tecrübeli kadın astronotlarından Peggy Whitson'un Rus Soyuz aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonu yolculuğu başladı.

2 gün sürecek uzay yolculuğunun ardından kapsülün 19 Kasım cumartesi günü Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşması bekleniyor.Soyuz'da bulunan 3 tecrübeli isim 2017 yılının Mayıs ayına kadar uzay istasyonunda kalacak.
Astronotlar 48 saatlik yolculuğunu 2,5 metre uzunluğunda, 310 ton ağırlığındaki Soyuz modülünde geçirecek.
Soyuz modülü daha sonra yeryüzünden 400 kilometre uzaklıkta, saatte 28 bin kilometre hızla hareket eden uluslararası uzay istasyonuna kenetlenecek.
Rus, Fransız ve Amerikalı astronotları halihazırda uzay istasyonunda bulunan Shane Kimbrough, Sergey Ryjikv ve Andrei Borissenko tarafından karşılanacak.
(18.11.2016)
Avrupa Birliği’nin Amerikan GPS sistemine alternatif olarak geliştirdiği Galileo navigasyon sistemine entegre edilmesi için 4 uydu daha fırlatıldı.
Fransız Guyanası’ndan yapılan fırlatma işlemi için ilk kez Rus Soyuz yerine Avrupa Uzay Ajansı’nın Ariane 5 roketi kullanıldı.
Fırlatılan 4 yeni uydunun Galileo sistemine başarılı şekilde entegre edilmesi halinde toplam uydu sayısı 18’e yükselecek. Galileo nevigasyon sisteminin tam operasyonel hale gelmesi için 6 uyduya daha ihtiyaç var. Ancak görevine başlaması için mevcut uyduların yeterli olduğu açıklandı.
Avrupa’da otomobil, gemi ve uçaklarda navigasyon sistemi olarak Amerikan uyduları kullanılmakta. AB, Galileo çerçevesinde toplam 30 uyduyu uzaya göndermek, böylece Amerikan “GPS” sistemine alternatif oluşturmak istiyor.
Galileo’nun tam faaliyete geçmesiyle konumlandırma kesinliği 1 metreye kadar düşecek. Amerikan GPS sisteminde kesinlik “bir kaç metre olarak” biliniyor.(euronews)
(18.11.2016)
Yayın ihale bedelleri açıklandı
Süper Lig ve TFF 1. Lig maçlarının yayını ihalesiyle ilgili şartname alma süresinin başladığı duyuruldu. Dört ayrı yayın paketi için ihale muhammen bedelleri ilan edildi.
Yayın ihalesiyle ilgilenen kuruluşların, şartnameleri, 18 Kasım Cuma günü saat 17.00'ye kadar, TFF'nin Garanti Bankası nezdindeki hesabına yatıracakları 50 bin lira karşılığında, TFF Mali İşler Direktörlüğü'nden temin edebilecekleri ifade edildi.
İhale 4 ayrı paket için gerçekleştirilecek;Açıklamada, yayın haklarının 4 ayrı pakette yayıncı kuruluşlara devredileceği vurgulanarak, paket içeriğine yer verilmeden ihale muhammen bedelleri duyuruldu.
İhalede A paketi muhammen bedelinin 425 milyon dolar, B paketi muhammen bedelinin 45 milyon dolar, C paketi muhammen bedelinin 15 milyon dolar ve D paketi muhammen bedelinin ise 495 milyon dolar olduğu dile getirilirken, "Belirtilen muhammen bedeller ve ihale neticesinde tespit edilecek yayın hakları bedellerine TFF payı dahil olup, ihaleleri kazanan kuruluşlar Katma Değer Vergisi'ni ayrıca ödeyeceklerdir." denildi.Öte yandan, 21 Kasım Pazartesi günü Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde başlayacak olan ihale öncesinde tekliflerin, kapalı zarf içerisinde yayın ihalesi komisyonuna ve hazır bulunacak notere teslim edileceği bildirildi.
(14.11.2016)
Euronews HD  yayında  Hotbird 13 °E  11.566 H dvb-s2/8psk SR:29900 FEC 3/4(8.11.2016)
NASA'nın "zaman makinesi" testlere başlıyor
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Hubble Uzay Teleskobu'nun yerini almak üzere geliştirdiği ve sahip olduğu gelişmiş kızılötesi merceklerle yıldızların binlerce geçmişteki hallerini gözlemleyebilecek olan James Webb Uzay Teleskobu sona doğru emin adımlarla yürüyor.
Yıldızlardan yayılan ışık, ışık hızıyla ilerliyor. Bu yüzden yıldızlara bakarken aslında geçmişe bakıyoruz. Bu yüzden bilim dünyasında "zaman makinesi" olarak da adlandırılan teleskopun yapımı tamamlandı.
Teleskoplar yıldızların milyonlarca yıl önceki halini inceleyebiliyor.
8.8 milyar dolara mal olan James Webb Teleskobu sahip olduğu teknoloji sayesinde evrenin yaklaşık 13,8 milyar yıl önce oluşumuna sebep olan Big Bang'den (Büyük Patlama) 200 milyon yıl sonraki halini inceleyebilecek. 'Zaman makinesi' olarak anılan teleskop Hubble ile ulaşılamayan bölgelerin taranmasına olanak sağlayacak.
James Webb Teleskobu 2018'de Huble'ın yerini alacak. Huble'a kıyasla uzayı daha detaylı bir biçimde inceleyebilecek olan James Webb'in dünya dışı yaşamın keşfinde de etkili olması bekleniyor.
Galaksimizde Dünya benzeri 200 milyar gezegen olduğuna dikkat çeken bilim insanları, yeterince bilgi birikimine ve teknolojiye sahip olduklarını ve James Webb Teleskobu sayesinde söz konusu keşfin yakın bir zamanda gerçekleşebileceğini belirtiyor.1990 senesinde Discovery uzay mekiği tarafından yörüngeye taşınan Hubble Uzay Teleskobu'na oranla 3 kat büyük merceklere sahip olan teleskop, Hubble'dan elde edilen verilerin de 100 kat fazlasını elde edecek.
İşte emekli edilmeye hazırlanılan Hubble'ın objektifine yansıyan en çarpıcı kareler...
(4.11.2016)
Uydularda elektrikli itiş sistemi devri başladı!
Uçak firması Boeing yeni bir uydu geliştrdi. ABS-3A 702SP olarak adlandırılan ve yörüngede hizmet vermeye başlayan uydu, elektrikli bir itiş sistemine sahip.
Dünya yörüngesinde 20.000’den fazla uydu bulunuyor. Bu uyduların sadece %5’i aktif olarak hizmet veriyor. %8’i ise tamamen sağlam oldukları halde sadece yakıtları bittiğini için hizmet veremiyor. Boeing bu konu üzerine çalışmış ve elektrikli bir uydu itiş sistemi geliştirmiş. Geçtiğimiz Mart ayında SpaceX Falcon 9 roketiyle fırlatılan ABS-3A 702SP isimli uydu Ağustos ayı itibariyle hizmet vermeye başladı. Bu uydunun diğerlerinden bir farkı var. Üzerinde klasik uydularda kullanılandan farklı bir itiş sistemi var.
XIPS (Xenon Ion itiş sistemi) olarak adlandırılan bu yeni teknoloji sadece Xenon ve elektrik kullanıyor. Tüm uydunun içerisinde sadece 5 kg ağırlığında yakıt bulunuyor. Bu yakıt tamamen Xenon’dan oluşuyor. 4 adet 25 cm’lik iticiye sahip olan uydu, taşıdığı 5 kg’lık yakıt ile tam 15 yıl kullanım ömrü sunacak. Standart sıvı itişli roket sistemlerine göre bu çok daha verimli bir yöntem. Boeing firmasının şimdiden sırada bekleyen müşterileri var. Aynı teknolojiyi kullanan bir başka uydu yine bu yıl içerisinde fırlatılacak.
(2.11.2016)
 

 

NASA, internet kullanıcılarının Uluslararası Uzay İstasyonu'nu uçarak gezmesini sağlayacak nefes kesici bir video yayımladı. İlk parçası 1998 yılında yörüngedeki yerini alan, şu anki hali ile çoğu zaman dünya yüzeyinden çıplak gözle görülebilen tek insan yapısı olan ve içinde uzun denilebilecek sürelerde insan yaşamına izin veren İstasyon A.B.D, Avrupa Uzay Ajansı, Kanada, Japonya ve Rusya’nın birlikte çalışmasının bir ürünü.NASA uzun süredir, istasyondan görseller ve videolar paylaşıyor, canlı yayınlar yapıyordu. Bu içeriklerin odağında genelde istasyondaki görevliler ve çalışmalar yer alıyordu. Son yayınlanan video hem içerik hem de görsel açıdan daha önceki içeriklerden biraz ayrılıyor.
18 dakikalık video uluslararası Uzay İstasyonu’nun planı üzerinden yavaş bir kabin içi uçuşla bize istasyonu gezdiriyor. 4K çözünürlükte de izlenebilen video geniş açı çekimler için kullanılan bir balık balık gözü lensle çekilmiş ve istasyonun içinde bulunma hissini etkileyici bir şekilde izleyiciye aktarmayı başarıyor. 
(01.11.2016)
GÖKTÜRK-1A Fırlatılma Bölgesine Ulaştı

Hava Kuvvetleri Komutanlığının geleceğe yönelik önemli projelerinden biri olan ve 5 Aralık 2016 tarihinde Arieanespace firmasına ait Vega roketiyle uzaya fırlatılacak GÖKTÜRK-1A uydusu Fransız Guyanası’na ulaşmıştır.
25 Ekim tarihinde Antonov AN-124 uçağı ile taşınan GÖKTÜRK-1A uydusu, Felix Ebouse Havalimanına indirilerek fırlatılacağı yer olan Spaceport’a gönderildi.
GÖKTÜRK-1A projesi; Hava Kuvvetleri Komutanlığının öncülüğünde, TAI A.Ş., ASELSAN A.Ş., TUBITAK, UEKAE, ROKETSAN A.Ş., TR TECNOLOGY gibi Türk ortaklarının katılımı ve Thales Alenia Space sorumluluğunda yürütülmektedir. Yakıtsız olarak yaklaşık 1070 kg kütleye sahip olan GÖKTÜRK-1A, yüksek çözünürlüklü optik kameraya sahip olup, güneş eş zamanlı yörüngede görev yapacaktır.2012 yılında fırlatılan GÖKTÜRK-2’den sonra ikinci askeri uydu olma özelliğini taşıyan GÖKTÜRK-1A uydusu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin hedef istihbaratına yönelik ihtiyacını coğrafi kısıtlama olmaksızın dünyanın her yerinden yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü ile karşılayacaktır.Bu özellikleriyle GÖKTÜRK-1A en gelişmiş sistemlere sahip keşif/gözetleme uyduları arasındaki yerini alacaktır.(
www.hvkk.tsk.tr)(31.10.2016)

Soyuz Kapsülü geri döndü.
7 Temmuz’da Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) Soyuz kapsülü ile gönderilen Amerikalı astronot Kate Rubins, Rus kozmonot Anatoli İvanşin ve Japon astronot Takuya Onişi 4 aylık görevlerinin ardından geri döndü . Kazakistan’ın Jezkazgan şehri yakınlarına iniş yapan Soyuz kapsülü 19 Ekim’de Kazakistan’ın Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılmıştı.
(30.10.2016)
234 yıldızdan 'normal olmayan' sinyaller saptandı

1 2.5 milyon yıldızı izleyen bilim insanları, bilim dünyasını heyecanlandıran bir açıklama yaptı.
2 Rus milyarder Yuri Milner ve Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg'in maddi destek verdiği İngiliz fizik profesörü Stephen Hawking'in "uzaylı medeniyetleri keşfetmek" için başlattığı proje kapsamında ilk sonuçlar yayınlandı.
3 Yapılan açıklamaya göre, 2.5 milyon yıldızın 234'ünden 'normal olmayan' sinyaller saptandı.
4 Aynı açıklamada söz konusu sinyallerin uzaydaki gelişmiş medeniyetlerden gelebileceğinin altı çizildi.
5 Matematiksel olarak dünya dışı varlıkların var olduğunu kabul etmenin oldukça olası bir teori olduğunu her fırsatta dile getiren Hawking, dünya dışı varlıkların gezegenimizi keşfetmesinin pek iyi bir şekilde sonlanmayacağı görüşünde.
6 Bu nedenle onları bulanın ilk bizim olmamız gerektiğini belirten İngiliz fizikçi, daha önce yaptığı açıklamalarda dünya dışı varlıkların başka bir deyişle uzaylıların insanlığın sonunu getirebileceği uyarısında bulunmuştu.
7 Bu varlıkların göçebe bir kültüre sahip olma olasılıklarının altını çizen Hawking, bu canlıların kendi gezegenlerindeki kaynakları tüketmiş ve yaşama uygun başka gezegen arayışı içinde olma olasılıklarının bulunduğunu da sözlerine eklemişti.
(26.10.2016)
Avrupa Uzay Ajansı'nın Mars'a gönderdiği uzay aracı, Kızıl Gezegen'e ulaştı ancak araçla iletişim kesildi

Avrupa Uzay Ajansı yetkilileri aracın yüzeye ulaşmasına saniyeler kala araçla iletişimin kesildiğini açıkladı. Mars yakınlarındaki uydularla aracın yerinin belirlenmesi çalışmaları da henüz sonuç vermedi. ESA, "Shiaparelli" isimli aracın yüzeye çaprıp arızalanmasından endişe ediyor. Aracın arıza yapıp yapmadığının belirlenmesinin birkaç gün alacağı açıklandı.Uzay aracının mars yüzeyi hakkında bilgi toplaması ve meteorolojik çalışmalar yürütmesi planlanıyordu(20.10.2016)

Çin'in 2 astronotu uzaya taşıyacak aracı, yarın yola çıkacak.
Çin, yarın uzaya 2 astronot taşıyan bir araç göndermeye hazırlanıyor.Çinli astronotlar Cing Haipeng ve Çen Dong'un Shenzhou-11 isimli uzay aracıyla yola çıkacakları açıklanırken, astronotların uzay laboratuvarı Tiangong-2'ye 2 gün içerisinde ulaşacakları bildirildi.
Xinhua'nın haberine göre astronotların 30 gün boyunca uzayda kaldıktan sonra dünyaya dönecekleri bildirilirken, daha önce 2 kez uzaya gitmiş olan Cing'in, operasyonu yöneteceği açıklandı.Çin'in uzay çalışmalarında ABD ve Avrupa'yı yakalamak için milyarlarca dolar harcadığı biliniyor.
(16.10.2016)
TV 8.5 şifresiz ve ücretsiz bir şekilde 7/24 spor yayını yapacak. TV 8.5 frekansına gelince; TV 8 Buçuk, Türksat uydusundan 12346 Yatay/H 9600 frekansından şu anda izlenebiliyor. Kanal Türksat'ta Shop 90 kanalının yerine geçti. Bu kanal ile ilgili çalışmalar şu anda devam ederken, kanalın ilerleyen dönemde TV 8.5, Digitürk, D-Smart, Turkcell TV+, Tivibu, Uydunet gibi platformlarda da yayın yapması bekleniyor.(10.10.2016)
NASA dünyanın beklediği açıklamayı yaptı
NASA Jüpiter'in uydusu Europa’da muhtemel su buharlarına rastlandığını duyurdu.NASA, Hubble Teleskopu'nun Jüpiter'in uydularından Europa'da muhtemel su buharlarına rastladığını açıkladı.Söz konusu aktivitenin, Europa'nın buzlarla kaplı güney kutbunun altında gözlemlendiği ifade edildi.Buharların varlığı doğrulandığı takdirde, Europa Güneş Sistemi'nde su akıntılarına rastlanan ikinci uydu olacak.Daha önce de Cassini uzay mekiği, Satürn'ün uydusu Enceladus'ta yükselen su buharlarını tespit etmişti.
(6.10.2016)
Türksat ve Inmarsat'tan Stratejik İş Birliği
Uluslararası uydu operatörü Türksat AŞ ile kara, hava ve denizcilik sektörüne mobil uydu haberleşmesinde hizmet sunan Inmarsat, stratejik ortaklığa gidiyor.
Türksat'tan yapılan açıklamaya göre, Türksat ve Inmarsat arasındaki stratejik iş birliğinin kapsam ve ürün tanıtım programı, yarın Vilayetler Evi'nde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türksat Genel Müdürü Cenk Şen ve Inmarsat Üst Yöneticisi Rupert Pearce'in katılımıyla gerçekleşecek.
Inmarsat ile 8 Mart'ta imzalanan sözleşme kapsamında Türksat, bölgesel ölçekte sunduğu mevcut uydu haberleşme hizmetlerine ilave olarak, mobil uydu haberleşmesi hizmetlerini de verme imkanı bulacak.
Türksat'ın sunduğu hizmetlere tamamlayıcı nitelikte olan Inmarsat ürünleri, imzalanan protokol ile iki şirket arasındaki iş birliğine daha büyük katkı sağlayacak.
Inmarsat Hakkında :Merkezi İngiltere'de bulunan Inmarsat (Uydular Aracılığı ile Mobil Haberleşme Uluslararası Organizasyonu) 1979 yılında kuruldu. Inmarsat uyduları, dünyayı AOR-E ( Atlantik Okyanusu Doğu), AOR-W ( Atlantik Okyanusu Batı), POR ( Pasifik Okyanusu) ve IOR (Hint Okyanusu) olmak üzere dört bölgeye ayırarak, kutuplar hariç diğer tüm bölgeleri kapsıyor.
(3.10.2016)
Rosetta'ya veda vakti geldi

Avrupa Uzay Ajansı'nın 12 yıl önce 67P kuyruklu yıldızını incelemek için fırlattığı uzay aracı Rosetta'nın görev süresi bugün sona erecek ve uzay aracı kuyruklu yıldıza çarpacak. Rosetta şu ana kadar 100 binden fazla fotoğraf ve ölçüm gönderdi.Avrupa Uzay Ajansı'ndan bilim insanları son iki yıldır 67P kuyruklu yıldızını izleyen Rosetta'nın kullanım ömrünün sonuna geldiğini ve kuyruklu yıldızdan nihai ve çok yakın ölçümler almak istediklerini vurguladılar.Rosetta'nın kuyruklu yıldıza çarpmasından sonra, yaşamına devam edebileceği sanılmıyor. Ancak bazı sistemleri hala çalışır olsa da, daha önceden yüklenen yazılımlar sayesinde her şeyin doğru bir şekilde kapandığından emin olunacak.
Rosetta 19 kilometrelik alçalmanın ardından Türkiye saatiyle 13.20'de kuyruklu yıldıza çarpacak.
Rosetta, tam adıyla P67 Çuryumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızına 10 yıllık yolculuğun ardından Ağustos 2014'te ulaştı.25 ay boyunca buz ve tozdan oluşan kuyruklu yıldızı takip etti ve 100 binden fazla fotoğraf ve ölçüm gönderdi.Rosetta ayrıca, Kasım 2014'te Philae adlı küçük bir robotu kuyruklu yıldızın yüzeyine indirerek uzay araştırmalarında bir ilke imza attı.Rosetta'nın çarpmadan önce dünyaya kaç resim daha gönderebileceği bilinmiyor. Ancak uzmanlar kuyruklu yıldıza 15 ila 20 metre mesafede fotoğraflar almayı umuyor.
(30.09.2016)

AMOS serisi uyduları işleten İsrail merkezli Spacecom'un 285 milyon dolar karşılığında Çinli Beijing Xinwei Telecom grubuna satılacağı açıklandı. 3 Eylül'de AMOS 6 uydusunu uzaya gönderen İsrailli uydu operatörünün Çinli telekom grubuna devriyle Orta Doğu pazarındaki uydu operatörleri arasına yeni bir oyuncu katılmış oldu.(UNV)(29.09.2016)
Sivas SRT,BR TV,Aksaray,Kanal 68,Kanal 15,Kanal 32,Dolunay TV yeni frekansta yayında.Turksat 42 °E 11.650 V SR:13600 FEC 5/6 , Turksat 42 °E 12.130 V SR:27500 FEC 5/6 paketi sona erdi.(28.09.2016)
Bursa TV  30.09.2016 tarihinden itibaren yeni frekansta yayında.

Turksat  42 °E 12.265 V SR:27500 FEC 5/6(28.09.2016)

 

Van TV, Azadi TV,Jivan TV,TV10 , Hayatın Sesi ,Zarok TV yayınlarına Türksat tarafından  son verildi. (28.09.2016)

30 futbol sahası büyüklüğünde... Uzayda akıllı yaşam arayacak
Çin’deki ‘dünyanın en büyük teleskopu’ çalışmaya başladı
Dünyanın en büyük radyo teleskopu, Çin’in güneybatısındaki Guizhou bölgesindeki dağlık alanda faaliyete geçti. 500 metrelik çapı olan FAST radyo teleskopunun uzayda yaşam arama çalışmalarına katkı sağlaması bekleniyor.Çin’in resmi Xinhua haber ajansı, inşasına 2011 yılında başlanan ve 180 milyon dolara mal olan FAST’ın, daha önce dünyanın en büyük tek çanaklı teleskopu olarak kabul edilen Puerto Rico’daki Arecibo Gözlemevi’ni geride bıraktığını ifade etti.
Çin Astronomi Topluluğu Genel Direktörü Wu Xiangping, 4 bin 450 panelden oluşan teleskopun yüksek dereceli hassaslığı sayesinde uzayda akıllı yaşam aramanın yanı sıra süpernova patlamalara yol açan nötron yıldızların hareketlerini de inceleyeceğini belirtti.
Çin, uzay çalışmaları kapsamında milyarlarca dolarlık bir program yürütüyor. 2020 yılına kadar yörüngede kalıcı bir uzay istasyonu kurmayı hedefleyen Çin, Ay’a insan yollamayı planlıyor.
(26.09.2016)
RTÜK 1 televizyon kanalı ile 2 radyoyu kapattı
UŞAK'ta, darbe girişiminin ardından Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kentte yayın yapan 1 televizyon ve 2 radyo kanalı kapatıldı.
OHAL Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler ile Bazı Kurum ve Kuruluşlara Dair Düzenleme Yapılması Hakkındaki 668 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'ye istinaden, RTÜK tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, Uşak'ta yayın yapan ART Televizyonu ile ART Radyosu ve Uşak Radyo Klas kapatıldı. Kapatılan televizyon ve radyo kanalları Valilikçe mühürlendi
(24.09.2016)
ABD’nin Florida eyaletindeki ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmalar Dairesinin (NASA) Cape Canaveral hava üssünde, İsrail firmasına ait Amos-6 istihbarat uydusunu uzaya taşıyan SpaceX Falcon 9 roketinin patlama nedeni ortaya çıktı.
SpaceX firması yaptığı açıklamada, Falcon 9'un patlamasına roketin üst kısmında bulunan helyum deposundaki gaz kaçağının neden olduğunu bildirdi.
Fırlatılışından 2 gün önce hazırlıklar sırasında 1 Eylül'de patlayan roket, İsrail uydu operatörü Spacecom için "iletişim araştırması" yapacağı belirtilen Amos 6 uydusunu uzaya göndermeyi planlıyordu.
Facebook tarafından kiralanan İsrail'in Spacecom firmasına ait Amos 6 uydusuyla, Afrika'nın Güney bölgesine (Sahara altı) internet erişimi sağlanmasının amaçlandığı açıklanmıştı.
(24.09.2016)
Osirix-Rex yaşamın kaynağını bulmak için yola çıkıyor.NASA yaşamın kaynağını araştıracak.
NASA'nın Osirix-Rex uzay aracı Bennu adlı asteroidden kayaç örneği toplamak için TSİ gece 02:00'de fırlatılacak. NASA, bu misyonla yaşamın kaynağı hakkında bilgi edinmeyi amaçlıyor.
NASA'nın Bennu asteroitinden kayaç örneği toplamak için yola çıkacak Osiris-Rex adlı uzay aracının önünde hiçbir engel kalmadı.Osirix-Rex, TSİ gece 02:00'de Cape Canaveral'daki üsten fırlatılacak.
Misyonun Güneş Sistemi'nin evrimini aydınlatmada çok önemli bir rol oynayacağı tahmin ediliyor. Bu sayede yaşamın kaynağı hakkında da bilgi sahibi olunması hedefleniyor.Aracın 2 yıl sürecek yolculuğun ardından ağustos 2018'de Bennu asteroidine ulaşması bekleniyor.
Eğer her şey planlandığı gibi giderse ilk veriler 2023 yılında dünyaya ulaşacak.(DW)
(09.09.2016)
"Uzaylılar bizimle bağlantı mı kurmaya çalışıyor?" Sorusuna NASA'dan yanıt
Uzayın derinliklerinden gelen radyo sinyalinin sırrı çözüldü mü?
Bilim dünyası, dünden bu yana milyarlarca kilometre uzaklıktaki güneş benzeri bir yıldızdan gelen radyo sinyalini konuşuyor.
Sinyalin peşine düşenler arasında NASA'ya bağlı bir enstitü de var.
Bilim dünyasında büyük heyecan yaratan 95 ışık yılı mesafeyi kat eden sinyalle ilgili, "dünya dışı akıllı yaşam araştırmalarını enstitüsü"nden açıklama var.
NASA'ya bağlı enstitü, sinyalin dünya dışı bir medeniyetten gelmediği görüşünde.
Hatta aynı açıklamaya göre, bu bir parazit de olabilir.
Ancak enstitü sinyalin peşini bırakmayacak.
Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: Bunun uzaylılar tarafından insanlığa verilen küçük bir ihtar olma ihtimali de var, belki de bize belli aralıklarla sinyal gönderiyorlar. Eğer biz radyo teleskoplarımızı hep o noktaya sabitlemezsek, bu sinyali bir kez daha yakalama ihtimalimiz de ortadan kalkar. Ancak ilk izlenimimi söyleyecek olursam, şu an için bir uzaylı medeniyeti bizimle iletişim kurmaya çalıştı diyemiyorum.
95 ışık yılı uzaklıktaki güneş benzeri bir yıldızdan gelen radyo sinyalini Rusya'nın Kafkasya dağlarındaki "ratan-600" teleskobu saptamıştı.
(02.09.2016)
ABD'nin Florida eyaletindeki ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmalar Dairesinin (NASA) Cape Canaveral hava üssünde SpaceX Falcon 9 roketinin testi sırasında patlama olduğu bildirildi.
NASA'dan yapılan açıklamada, bu hafta sonu uzaya bir uydu göndermeyi planlayan Amerikan SpaceX şirketinin Falcon 9 roketinin testi sırasında bir patlama meydana geldiği duyuruldu.
Açıklamada, patlamanın roketin motorlarının statik ateşleme testi sırasında meydana geldiği ve patlamadan dolayı kilometrelerce uzaklıktaki binaların sallandığı kaydedildi.
Roketle, İsrail uydu operatörü Spacecom için "iletişim araştırması" yapacak Amos 6 uydusunun cumartesi günü sabaha karşı uzaya gönderilmesi planlanıyordu.
(01.09.2016)
RTÜK, lisans almadan izinsiz yayın yapan 29 kanalı kapattı
Terör propagandası yapan 2 kanala da müeyyide uygulanmasını kararlaştırdı.
Üst Kurul, 17-24 Ağustos'taki toplantılarında lisans almadan izinsiz yayın yapan ve ilaç olmadığı halde sağlığa iyi geldiği iddiasıyla ilaç, gıda takviyesi, cinsel içerikli ürün satışı yapan, bahis sitesi ve canlı sohbet hatları reklamı yapan kanallar ile "ara-kazan", "bul-kazan" gibi oyunlar oynatarak vatandaşı dolandıran kanalları ele aldı.Bu kapsamda, Chinko TV, Plus Life, Sultan, Welat, Cmax, Awaza Kurdi, TV Korku, Pix, Vizyon TV, Filght TV, Arti TV, Eskici TV, C Action TV, Raki TV, Arabesk Melodi, Kuzey Türk, Cinemax, Can, Ful Aksiyon, Atlas TV, Acinema, Animalbox, Sinemega, Tosun TV, Yeşil Vadi TV, The West, The Box TV, Tarz Moda TV ve Süper Halay'ın da dahil olduğu 29 kanal kapatıldı.Özgür Gün TV ve Van TV'ye terör propagandasından cezası verildi.
RTÜK, vatandaşların BİMER, CİMER ve diğer yollardan yoğun şekilde şikayet ettiği, izleyicileri para ödülü verme vaadiyle dolandıran ve bitkisel ürün satışı yapan kanalları da affetmedi. Bu kapsamda da Farklı TV, Derya TV, Maya TV, HTV ve Karadeniz Türk kanallarına çeşitli müeyyideler uyguladı.
(27.08.2016)
 
İLK YERLİ GÖZLEM UYDUSU RASAT, DÜNYA ETRAFINDA 26 BİN 724 TUR ATTI
İlk yerli gözlem uydusu RASAT, dünya etrafında 26 bin 724 tur attı, 11 milyon metrekarelik alanı taradı, bin 800 şerit görüntüyü yer istasyonuna aktardı
Türkiye'de tasarlanıp üretilen ve 5'inci yılını dolduran ilk yerli gözlem uydusu RASAT, dünya etrafında 26 bin 724 tur attı, 11 milyon metrekarelik alanı taradı ve bin 800 şerit görüntüyü yer istasyonuna aktardı.Devamı için tıklayın
(25.08.2016)

Türkiye'nin yeni uyduları için çalışmalar başlıyor

Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde (USET) üretilecek olan  Türkiye'nin ilk yerli yapım haberleşme uydusu Türksat 6A'nın yapım çalışmaları başlatılıyor.
Türksat 6A uydusunun, 2020'da tamamlanması ve uzaya fırlatılmasının hedefleniyor.
Büyük ölçekli yerli teknoloji projeleri için de bir model oluşturacak Türksat 6A uydusunun, üreticilerinin yerli firmalar olması, finansmanının yerli kaynaklarla gerçekleştirilmesi bakımından önem arz ediyor.

Türksat-5A'da yerli katkı olmayacak, ama Türksat-5B'de ise yerli katkı olması ve bu uydunun USET'de entegre edilmesi ve testlerinin yapılması planlanıyor.
Yaklaşık 1,5-2 ay içinde uyduların yapımına ilişkin karar verilecek.Bu senenin son çeyreğinde, Türksat 5A ve 5B uydularına ilişkin sözleşmeleri yaparak, sene sonunda proje çalışmaları  bitirilecek.
Türksat 5A'nın 2018 sonunda 31 derece Doğu yörüngesine, Türksat 5B'nin ise 2019'da 42 derece Doğu yörüngesine fırlatılmasını hedeflenmektedir.

Türksat-6A uydunun Türkiye'nin ilk yerli uydusu RASAT ve Göktürk serisi gibi başarı ile neticelenmesini diliyoruz.

(24.08.2016)
 

Tivibu Spor şifresiz yayında Turksat  42 °E 11.853 H SR:25000 FEC 2/3(20.08.2016)
Eurostar ve NTVAvrupa,Kral FM yeni frekansta yayında.Turksat  42 °E 10.985 H SR:4800 FEC 3/4, Doğuş Grubu Avrupa kapsama alanında küçülmeye gidiyor. Yakında 10962 H  SR 16666 FEC 3/4 yayının sonlanması bekleniyor.Bu frekanstaki Kral Pop ve Kral TV Türkiye paketine  taşınmışlardı.(25.06.2016)
KralPopTV , Kral TV yayında.Turksat  42 °E 12.015 H SR:27500 FEC 5/6(19.06.2016)
Türkmeneli TV HD  yayında.Turksat  42 °E 12.009 H DVB-S2 SR:4444 FEC 2/3 (25.06.2016)
3 yıldır Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) kontrolünde olan Digitürk’ün satışı beklenenden çok daha kısa sürede gerçekleşti ve dün atılan imzalarla Digitürk’ün yeni sahibi, Katarlı ünlü işadamı Nasser Al-Khelaifi’nin şirketi BeIN Sports oldu.BeIN Sports, TMSF kontrolünde olduğu için prosedüre uyarak herhangi bir itiraz, mahkeme durumunu göz önüne alarak 60 günlük bekleme süresini kullanacak ve bu sure sonunda ödemeyi yapacak.Her ne kadar imza atılan rakamı açıklamasa da piyasada konuşulduğu üzere Digitürk’ün satışının 1 milyar doların üzerinde bir rakama gerçekleştiği tahmin ediliyor.
Samanyolu TV Avrupa yayınları sona erdi. Böylece SYG ait hiçbir tv kanalı yayında kalmamış oldu. (03.06.2016)
TRT4K  1 Haziran'dan itibaren yeni frekansta yayında.Turksat  42 °E 12.525 H SR:12500 HEVC Dolby Digital+ (29.05.2016)
Halk TV EURO yayında. Türksat 4A 42E , 12641 H  30000 FEC 2/3 (15.04.2016)
Türkmeneli TV HD yayında. Türksat 4A 42E , 12442 H DVBs2 SR 3333 FEC 3/4 (15.04.2016)
TÜRKSAT'ın yönetim kurulunda değişiklik
TÜRKSAT Yönetim Kurulu Başkanlığına eski Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül getirilirken, yeni Genel Müdür ise Cenk Şen oldu.Yönetim Kuruluna atanan yeni isimler. Galip Zerey, Süleyman Karaman.

Yeni Türksat Genel Müdürünün önceki görevi ise Sosyal Güvenlik Kurumu'nda (SGK) bilgi sistemlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı idi.(09.04.2016)

Sony, Türkiye'de 4 TV kanalı aldı.
Sony Pictures Television (SPT), Türkiye'de Planet Kanalları Platformunun çoğunluk hissesini satın aldı. Anlaşma, Türkiye genelinde ücretsiz yayın yapan; Planet Pembe; Planet Türk, Planet Mutfak, Planet Çocuk kanallarını içeriyor
(Meydan)
(07.04.2016)
DHA yeni frekansta yayında. Turksat  42 °E 12.034 V SR:27500 FEC 5/6 (31.03.2016)
A+E Network kanallarından olan “LifeTime”  kanalının, 26 Nisan 2016 tarihinden itibaren Türkiye’de şifresiz yayına başlayacağı duyuruldu.
A+E Networks ve MCD Medya’nın işbirliği ile yayına başlayacak olan “LifeTime Türkiye”  kanalının reklam pazarlamasını ise; Fox Medya üstlenecek. Kanalda orjinal “LifeTime” programları, dizileri ve filmlerinin yanısıra; yerel programların ve formatların da yer alacağı belirtildi ve güzellik, yemek, moda, sağlık, popüler kültür, sosyal medya, müzik, sinema gibi konuları içeren, günlük bir sabah programı için Özge Uzun’la anlaşıldığı da açıklandı.A+E Network adına  Dean Possenniski; kendilerinin Türkiye’deki ilk şifresiz kanalları olacak olan “LifeTime Türkiye” nin; gelişme stratejileri içinde önemli olduğunu ve MCD Medya ile ortaklık kurmaktan duydukları mutluluğu ifade etti.

Lifetime’ın; dünya genelinde; 110 bölgede, 11 farklı dilde, 150 milyondan fazla eve, yayınlarını ulaştırdığı belirtildi.(19.03.2016)

İMC TV  yayında. Hotbird  13 °E 12520 V SR:27500 FEC 3/4 ( K.Balcı)(28.02.2016)
Kanal12  yayında. Turksat  42 °E 12345 V SR:30000 FEC 3/4 ( K.Balcı) (21.01.2016)
2,5 yıldır Amerika’da yayında olan El Cezire Amerika televizyonu medya pazarında karşılaşılan ekonomik güçlükler nedeniyle Nisan ayında yayın hayatına son verecek.
Yüz milyonlarca dolarlık yatırımın ardından 2013 yılında Amerika’da yayın hayatına başlayan Katar merkezli El Cezire Amerika kanalı Nisan ayında kapatılıyor. El Cezire Medya Network’ün Genel Müdürü Mostefa Souag bu kararın, ABD medya pazarında karşılaşılan ekonomik güçlüklerin kendi iş modelleri açısından sürdürülebilir olmadığı için alındığını söyledi. 2013 yılı ortalarında ABD’nin çeşitli eyaletlerinde 12 büro ve 850 personelle faaliyete başlayan El Cezire Amerika için 500 milyon dolar harcanmıştı. El Cezire Amerika CEO’su Al-Anstey de kapanma kararının gecesini gündüzüne katarak çalışan herkes için büyük bir hayal kırıklığı olacağını ifade etti.El Cezire Amerika’nın kablo ve dijital yayınları 30 Nisan itibarıyla sonlandırılacak.
(18.01.2016)
 
Çin'in tek taşıyıcı roketle uzaya iki navigasyon uydusu gönderdiği bildirildi.

Şinhua ajansının haberine göre, ülkenin orta kesimindeki Şiçang Uydu Fırlatma Merkezinden tek taşıyıcı roketle Çin'in yapım aşamasındaki küresel "Kuzey Yıldızı (Beydou) Navigasyon Uydu" sistemi için iki uydu daha gönderildi.
Haberde, navigasyon sistemi kapsamında gönderilen uydu sayısının 19'a çıktığı ifade edilirken, uyduların kısa süre içinde önceden belirlenmiş yörüngelerine oturduğu açıklandı.Fırlatma işleminde, ülkenin yerli üretimi olan Uzun Yürüyüş adlı taşıyıcı roket serisine ait Yüencıng-1 roketinin kullanıldığı ve bu modelin tek fırlatmada birden çok uyduyu yörüngeye oturtabilme özelliğinin bulunduğu ifade edildi.Meteoroloji, balıkçılık, telekomünikasyon, haritalandırma gibi alanlarda bilgi sağlama amaçlı geliştirilen Kuzey Yıldızı uydu serisinin 2020 yılına kadar yörüngede 30 uyduya ulaşarak daha etkin ve kapsamlı küresel konumlandırma hizmeti sağlaması hedefleniyor.
(27.07.2015)

Kazakistan'daki Baykonur üssünden fırlatılan Soyuz kapsülü, yörüngedeki Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) kenetlendi.

Yetkililer, 5 saat 45 dakika önce fırlatılan uzay aracının, Rus astronot Oleg Kononenko ile Amerikalı ve Japon meslektaşları Kjell Lindgren ve Kimiya Yui taşıdığını açıkladı.
Soyuz'un, fırlatıldıktan 15 dakika sonra yörüngeye ulaştığı ve UUİ'ye doğru yol almadan önce Dünya'nın etrafını dört kez dolaştığı belirtildi.Astronotlar Lindgren ve Yui'nin, UUİ'ye ilk seferleri olduğu ifade edilirken, Yui, kalkıştan önce düzenlenen basın toplantısında, istasyondakilere ikram etmek için yanında suşi götüreceğini söylemişti.
UUİ'de hali hazırda astronotlar Gennady Padalka, Mikhail Kornienko ve Scott Kelly bulunuyordu. Dört aydan uzun süredir istasyonda bulunan Kornienko ve Kelly'nin UUİ'de bir sene kalması planlanıyor
(27.07.2015)

Uzay çöpünü 'Pac-Man' uydusu temizleyecek.

İsviçre, yörüngedeki uzay çöplüğünü temizlemek için yeni bir uydu geliştiriyor.

Pac-Man gibi avını yakalayacak uydu tasarımı, ilk olarak İsviçre'nin küp uyduları üzerinde denenecek.

İsviçre, yörüngede giderek büyüyen enkaz sorununu çözümlemek için 'CleanSpace One' adı verilen bir proje başlattı. EPFL Uzay Mühendisliği Merkezi tarafından geliştirilen yöntem, yörüngede saatte 24 bin kilometre hızla enkazı kapanla yakalamayı öngörüyor.İsviçreli mühendisler, Pac-Man benzeri uyduyu denemek için ilk olarak 2009'da ateşledikleri 'SwissCubes' uydularını yakalamayı deneyecek. Genişliği sadece 10 cm olan uydular, CleanSpace One projesinin ne kadar başarılı olacağını sınayacak.

EPFL, ilk SwissCubes uydusunun halen başarıyla görev yaptığını ancak boyutuna rağmen yörüngedeki enkaza çarpmamaktan kıl payıyla kurtulduğunu belirtti. Verilen bilgide, 2009 yılında Rusya'nın Iridium-33 ve Cosmos-2251 uydularının enkazını sıyırdığı, 2013'te ise 15 bin parçadan oluşan bir başka enkaza 75 metre yaklaştığı belirtildi.Robotik bir kol veya pençe tasarımı yerine kapanıp açılabilen bir ağ kullanacak olan CleanSpace One, tuttuğu enkazı Dünya atmosferine girdiğinde yakacak. EPFL, prototipi kabul edilen uyduyu 2018'de ateşlemeyi umuyor. ( EPFL ve Al Jazeera)(08.07.2015)

TÜRKSAT-1C uydusu ömrünü tamamladı.

Fransız firması tarafından üretilen ve 1996 yılında uzaya gönderilen TÜRKSAT-1C uydusu 14 yıllık hizmetini tamamlayarak uzay çöplüğüne gönderildi.TÜRKSAT A.Ş. Genel Müdürü Özkan Dalbay, uydunun emekliye ayrılması nedeniyle basın toplantısı düzenledi.Toplantıda konuşan Dalbay, uydunun Fransız Aerospatiale firması tarafından üretildiğini ve 1996 yılında Fransız Guyanası'ndan uzaya fırlatıldığını anımsattı.Bu uydunun, o dönemde 31 derece Doğu boylamındaki geçici yörüngesine yerleştirildiğini anlatan Dalbay, uydunun tasarım ömrünün de 10 yıl olduğunu ifade etti. Bununla birlikte uydunun üretim ve fırlatma performansı bakımından iyi olduğunu ve böylece ömrünün de 12 yıla uzadığını aktaran Dalbay, daha sonra yapılan çalışmalarla bu sürenin 14 yıla ulaştığını ve bugün itibariyle uydunun ömrünü tamamladığını kaydetti.Dalbay, bir gazetecinin TÜRKSAT-4A ve TÜRKSAT-4B uydularının tedarik sürecine ilişkin kaç teklifin bulunduğunu sorması üzerine, 3 teklifin olduğunu, bunların da Amerika, Avrupa ve Asya'dan birer ülke olduklarını bildirdi.Değerlendirme sürecinin 6 aydır devam ettiğini dile getiren Dalbay, yaklaşık 1 hafta veya 10 gün içerisinde hangi firma ile çalışacaklarının da belli olacağını, sözleşmenin de ekim ayı ortalarında imzalanabileceğini sözlerine ekledi.Daha sonra TÜRKSAT-1C uydusunun emeklilik plaketi, TÜRKSAT A.Ş. Genel Müdürü Özkan Dalbay tarafından TÜRKSAT A.Ş. Gölbaşı Yerleşkesi'ndeki Eurasiasat binasının alt katındaki yerine çakıldı. Yukarıdakiler ömrünü tamamlayıp ölen bir uydu arkasından söylenen güzel sözler çoğuna katılıyoruz. Ancak Türksat 1C uydusun zaman zaman nedeni açıklanamayan  Elektriksel bir arıza ile kendisini korumaya alırdı. İlk zamanlar 1 saatte normale gelen uydu daha sonraları işletmecini zamanla tecrübe kazanması ile 20 dk kadar indi. Sanırım bu hastalığını çöplükteki diğer uydular sorarak sebebini öğrenecektir ve sır onunla birlikte mezara gitti. Öte yandan uydu dönüş gücü ve evde uydu anteni ile izleyenler için sinyal seviyesi 42 E boylamında durduğu sürece gayet başarılı idi. Yerine gelen Türksat 3A uydusu onun yerini hala dolduramadı. Umuyoruz Türksat 4A uydusunda bunu yaşamayız. Sonsöz seni hala seviyoruz keşke bu kadar emekten sonra seni çöplüğe değil gölbaşına gömselerdi. Satturkey...,

 

 

digitürk kampanyaları